2023.10.05 – II Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych ŚDS-owy Zawrót Głowy – Edycja Dra(cool)la

 

5 października 2023 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jaśle odbył się II Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych ŚDS-owy Zawrót Głowy Edycja: „Dra(cool)la”, którego celami było popularyzowanie idei integracji osób niepełnosprawnych poprzez promowanie ich twórczości, prezentowanie działalności Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, rozwijanie ekspresji twórczej, inteligencji emocjonalnej oraz przełamywanie stereotypów dotyczących osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Ponadto uczestnictwo w sztukach teatralnych jest zdrową formą ucieczki od problemów życia codziennego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Pan Paweł Rzońca – Sekretarz Miasta Jasła, Pani Jolanta Krokowska z Urzędu Miasta Jasła zajmująca się sprawami społecznymi, zastępca dyrektora MOPS w Jaśle Pani Urszula Kućma. Ponadto a może przede wszystkim zaproszone były delegacje z następujących ośrodków: ŚDS w Przysiekach, ŚDS w Tarnobrzegu,  WTZ w Jaśle, ŚDS w Nowym Żmigrodzie, SOSW w Jaśle, ŚDS w Tyczynie oraz ŚDS w Brzostku.

Drugą edycję naszego Przeglądu zainaugurował tercet wokalny składający się z pracowników ŚDS w Jaśle, który wykonał utwór „Na orbicie serc” z musicalu opartego na filmie Romana Polańskiego pt.: „Taniec wampirów”. Po jego zakończeniu i oficjalnym przywitaniu gości przyszedł czas na zaprezentowanie swoich umiejętności aktorskich przez uczestników poszczególnych placówek. ŚDS w Jaśle jako pierwsi przedstawiliśmy nasz w pełni autorski skecz pt.: „Upiorna szkoła”. Kolejno występowali ŚDS w Przysiekach z inscenizacją do utworu „Ballada z trupem”, ŚDS w Tarnobrzegu ze skeczem „Wypadek przy pracy”, WTZ w Jaśle w inscenizacji „Wampir w opałach”, ŚDS w Nowym Żmigrodzie z widowiskiem „Człowiek z pończochą”, SOSW w Jaśle w improwizacji instrumentalnej do utworu „Piraci z Karaibów”, ŚDS w Tyczynie w przedstawieniu „Dracula – wersja współczesna” oraz ŚDS w Brzostku w skeczu „Tofik”. Dodatkowo tuż po ostatnim występie został wyświetlony w projekcji multimedialnej układ choreograficzny z efektami świetlnymi uczestników ŚDS w Spiach do utworu „Upiór w operze”.

Część artystyczną uwieńczyło wręczenie specjalnie wykonanych na tą okazję dyplomów oraz pamiątkowych medali i statuetek a także „Mroczne pudełko obfitości” dla każdej z placówek. Po niej nastąpiło pięć minut dla fotoreporterów a następnie wszyscy udali się na poczęstunek i wspólną integrację.

II Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych ŚDS-owy Zawrót Głowy Edycja: „Dra(cool)la”” nie odbyłby się gdyby nie wspaniałomyślność, szczodrość i hojne serca naszych sponsorów: Fundacja Mówisz Masz, Hurtownia Zahurt, Społem Jasło sp. z.o.o sklep Bogumił, Pracownia reklamy CREO Krzysztof Tocki oraz Ubezpieczenia & Finanse zespół konsultantów finansowych Bożena Ankier, za co nie tylko organizatorzy, ale przede wszystkim uczestnicy imprezy serdecznie dziękują.

Czas spędzony wspólnie okraszony był nie tylko dawką humoru i odskocznią od szarej rzeczywistości, ale przede wszystkim wspólną integracją, poznawaniem nowych ludzi a także możliwością odkrycia ich umiejętności aktorskich. Oby takich pięknych i radosnych chwil było w naszym życiu jak najwięcej tego sobie i Państwu serdecznie życzymy.