O Nas

Środowiskowy Dom Samopomocy w Jaśle jest jednostką organizacyjną Miasta Jasła. ŚDS w Jaśle jest ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną, typ domu A, B i C, co oznacza, że obejmuje wsparciem następujące kategorie osób:

  • Typ A – dla osób przewlekle psychicznie chorych,
  • Typ B – dla osób upośledzonych umysłowo,
  • Typ C – dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Jaśle dla osób z zaburzeniami psychicznymi został utworzony w grudniu 2017 r. w ramach realizacji programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” na lata 2017-2021. Działania domu skierowane zostały do 20 osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym dla 10 osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi legitymującymi się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.Celem działalności Środowiskowego Domu Samopomocy jest szeroko pojęta rehabilitacja osób z zaburzeniami psychicznymi, polegająca na nauce, podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego (lub z niewielką pomocą), radzenia sobie w życiu oraz wspieranie i aktywizowanie uczestników do poprawy skuteczności funkcjonowania psychofizycznego i społecznego w środowisku rodzinnym i lokalnym.Cele Środowiskowego Domu Samopomocy w Jaśle:
  • podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia;
  • rehabilitacja społeczna;
  • integracja społeczna;
  • zapewnienie wsparcia uczestnikom i ich rodzinom;
  • umożliwienie rozrywki i rekreacji;
  • zapewnienie poczucia bezpieczeństwa uczestnika;
  • rozwój zainteresowań.
Cele realizowane są poprzez:
  1. Opracowanie przez zespół indywidualnego planu postępowania wspierająco – aktywizującego odpowiednio do potrzeb i możliwości psychofizycznych uczestnika,
  2. Świadczenie usług w ramach indywidualnych lub zespołowych: treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych.
  3. Terapię zajęciową.
  4. Poradnictwo psychologiczne.
  5. Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
  6. Pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych,
  7. Niezbędną opiekę,
  8. Terapię ruchową,
  9. Inne formy postępowania przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęcia zatrudnienia.
  10. Prowadzone są zajęcia w sali doświadczania świata.
Szukaj